Utrata pracy i okres pozostawania bez pracy może mieć wiele negatywnych skutków – wiąże się on ze stresem, niepewnością czy też niepokojem związanym z brakiem stałych dochodów. Często również pojawiają się pytania dlaczego? Jak podają badania – utrata pracy znajduje się na trzeciej pozycji w rankingu najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka. Wyprzedza ją tylko śmierć osoby bliskiej i rozwód. Budzi zatem skrajne emocje i podobnie, jak w przypadku borykania się z utratą kogoś bliskiego, obserwujemy kolejne fazy reakcji na stratę.
Ale nie o tej stronie chcemy pisać. Jest też druga strona tej sytuacji – zmiana pracy. Zmiana nawet ta wymuszona okolicznościami może być szansą dla nas, zdefiniowania swoich umiejętności i możliwości, zmiany dotychczasowej ścieżki zawodowej lub odkrycie zupełnie nowych możliwości.
Z własnych obserwacji widzimy, że dla wielu ludzi zwolnienie to nie koniec świata, ale nadzieja na nowe otwarcie. Wielu z nas męczy się w swojej pracy, ale nie ma odwagi jej zmienić – potrzebny jest bodziec z zewnątrz, niestety czasem tak nieprzyjemny jak wypowiedzenie. Gdy minie pierwszy szok i pogodzimy się z faktem utraty pracy, zaczyna się nowy etap – wstępuje w nas motywacja, czasami nawet optymizm wobec tej zmiany i cieszymy się nowymi możliwościami, jakie są przed nami.
W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć krok po kroku wszystkie etapy projektu poszukiwania pracy – mamy nadzieję, że udostępnione przez nas informacje będą pomocne nie tylko tym, którzy aktywnie poszukują nowych możliwości zawodowych, ale także tym, którzy zastanawiają się nad zmianą i chcą się do niej jak najlepiej przygotować.
Natomiast jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie zmiany pracy, określenia swoich umiejętności i nowych możliwości, zweryfikowania swojego profilu zawodowego oraz kompleksowego przygotowania do procesu rekrutacyjnego zgłoś się do nas: Landoor Consulting.